21 września (piątek) 2012
Restauracja Gródek
http://www.restauracjagrodek.com/?page_id=178
Kraków, ul. Na Gródku 4
godz. 20.00, wstęp wolny

gość specjalny:

VITOLD REK – kontrabas

oraz

JAZZ SERENITY

Richard Feliks Styla – gitara
Waldemar Gołębski – evi

Vitold Rek – kontrabasista, kompozytor i pedagog – urodził się w 1955 roku w Rzeszowie. Studiował w klasie kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie, w czasie gdy rektorem był Krzysztof Penderecki. Jego kompozycje łączą wpływy jazzowe z klasycznymi i elementami ludowymi.

Występował  m.in. na festiwalach: Montreux Jazz Festival, London Jazz Festival, North Sea Jazz /Den Haag, Willisau Jazz Festival, Berlin Jazz Festival, ISB kontrabas Convention USA, Jazz Festival Meksyk, Banlieus Bleues Festival w Paryżu i Jazz Jamboree.

W 2008 Vitold Rek został uhonorowany dwukrotnie: Platynową płytą za 5 płytowy album Tomasza Stańki „1970-1975-1984-1986-1988” oraz nagrodą Jazzplattenkritik za płytę Emila Mangelsdorffa „Blues Forever”.

W 2011 roku, na zaproszenie prezydenta Niemiec Christiana Wulffa, wykonał recital na cześć prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Schloss Bellevue w Berlinie.

Koncertował w Mozambiku, na Kubie i w Meksyku. Występował w Purcell Room w Londynie i Olympia Paris. W listopadzie 2008, podczas Festiwalu Polskiej Muzyki Kameralnej w Warszawie, Vitold Rek występował jako solista na premierze Jazz Concerto Grosso (skomponowanego przez  przez Piotra Wróbla) na kontrabas, flet (solistka Jadwiga Kotnowska) i orkiestrę symfoniczną .

Najistotniejsi muzycy z którymi współpracuje to: Charlie Mariano, Tomasz Stańko, John Tchicai, Albert Mangelsdorff, Karl Berger, Emil Mangelsdorff, Günter Sommer, Dom Um Romao, Peter Giger, Gerd Dudek, Ralf Hübner, Christof Lauer, Heinz Sauer, Bob Degen, Makaya Ntshoko, Michael Wollny i Shlomo Carlebach. Vitold współpracuje również z radiem HR Jazz Ensemble we Frankfurcie .

Vitold ściśle współpracuje również z wybitnymi pisarzami niemieckimi, łącząc słowo ze swoją własną muzyką solową. Z poetami takimi jak: Johann P. Tammen, Volker Braun, Oskar Ansull, Sarah Kirsch i Kito Lorenc. Koncertuje z pisarzem Dieterem Schenka, którego twórczość koncentruje się na zbrodniach hitlerowskich.

Vitold uczy jazzu i gry na kontrabasie w Hochschule für Musik, w Moguncji, Niemcy.

Napisano o nim w:

„Das Buch Jazz” Joachim Ernst Berendt / Günter Heusmann (Fischer Verlag 1953-2005, Niemcy)
„Jazz Lexikon” Martin Künzler (Rowohlt Verlag 2002, Niemcy)
„New Grove Dictionary of Jazz” Barry Kernfeld / Wolfram Knauer (Grove, Anglia 2001)
„Der Frankfurt Sound” Jürgen Schwab (SocietätsVerlag 2004, Niemcy)
„Desperado” Tomasz Stanko-autobiografia (Wydawnictwo Literackie, Polska 2010)
„Polski Jazz” (LLC Books, England, 2010)
„Jazz Jews” Mike Gerber (Five Leaves Publications, Anglia 2009)
„Encyklopedia Muzyki Popularnej, Jazz” D. Piątkowski (Atena 2000, Polska)
„Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” R. Wolański (Morex 1995, Polska)
„Encyklopedia Rzeszowa” (RS Druk, 2004, Polska)


foto: http://www.jazzpages.com/VitoldRek/