25 października (piątek) 2013
Restauracja Gródek
Kraków, ul. Na Gródku 4
http://www.restauracjagrodek.com/?page_id=178
godz. 20.00, wstęp wolny

 

JANUSZ STROBEL – WALDEMAR GOŁĘBSKI – DUO

 

Janusz_Strobel_m

Janusz Strobel – wybitny gitarzysta i kompozytor polski urodził się 13 listopada 1947 roku w przepięknym Gdańsku. Jego ojciec był chórmistrzem, matka grała na pianinie, dzięki czemu Januszowi od małego towarzyszyła muzyka. Próbował gry na wielu instrumentach podczas początków swojej edukacji muzycznej – grał na skrzypcach i fortepianie.

Jednak to fascynacja gitarą tak naprawdę skierowała go do kształcenia się w kierunku muzyki. Ukończył Liceum Plastyczne w Gdyni – Orłowie, w którym to zainteresował się rzeźbiarstwem. Bycie dobrym rzeźbiarzem i decyzja o staniu się nim zawodowo dzieliła jego zainteresowania między sztuką plastyczną a muzyką. Janusz Strobel swą karierę muzyczną rozpoczął od gdańskich klubów jazzowych. W 1969 roku wyprowadził się z Trójmiasta i przeniósł do Warszawy, gdzie stworzył wraz z Henrykiem Alberem Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel.

Duet od początku swojego istnienia cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony publiczności. Ludzie chętnie przychodzili na występy Albera i Strobela, gdyż byli oni nie tylko doskonałymi muzykami, ale także sympatycznymi ludźmi, którzy chętnie porozmawiali z każdym fanem.

W pierwszym roku istnienia Duet został laureatem znanego i prestiżowego festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Po powrocie z zagranicy, Janusz Strobel stworzył zespół „Just quartet”, którego dwuletnią działalność uwieńczyła płyta nagrana dla Polish Jazz. Później stworzył nowy zespół – Janusz Strobel Trio, razem z kontrabasistą Mariuszem Bogdanowiczem i perkusistą – Piotrem Biskupskim. <br><br>Janusz Strobel gra na gitarze, która została specjalnie zaprojektowana i zbudowana dla niego przez jednego z najbardziej znanych polskich lutników – Bogusława Teryksa. Jest ważnym członkiem stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach oraz bardzo częstym gościem tegoż klubu.

więcej: http://januszstrobel.pl/