6 grudnia (piątek) 2013
Restauracja Gródek
Kraków, ul. Na Gródku 4
http://www.restauracjagrodek.com/?page_id=178
godz. 20.00, wstęp wolny

Jorgos Skolias – voc

Antonis Skolias – dr

host:

Waldemar Gołębski – ewi

 

Jorgos Skolias – ur.1950 w Zgorzelcu – wokalista, kompozytor.

Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Wychowywał się w wielonarodowym bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku młodzieżowym. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, niekoniecznie zajmując się wyłącznie muzyka grecką, ale również próbował śpiewać rocka i blues. Wspomina młodość w Zgorzelcu, jako niesłychanie inspirującą. W latach siedemdziesiątych rozpoczął współpracę z bardzo aktywnym i interesującym wówczas środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia. Współpracował z zespołami „Nurt”, „Grupa 1111”, „Spisek Sześciu”. Zawodowa pracę rozpoczął w 1982 r. Od pracy w jazz rockowej formacji „KRZAK” i stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich muzyków, którzy proponowali mu współpracę zarówno koncertową, jak i w przygotowaniu nagrań. Przez ponad rok współpracował z grupą „Osjan”. Od roku 1988 do 1991 był stałym wokalistą Formacji „Young Power”, grupującej młodych i nieortodoksyjnych artystów. Była to bardzo istotna demonstracja nowatorskiego podejścia do jazzu. Zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując z Radosławem Nowakowskim (perkusjonista zespołu „‚Osjan”), zespołami „Tie Break”, „Pick Up”, „Free Cooperation”, Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów”, w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej. Jorgos Skolias jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale również w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie, czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów).

jorgoskolias

Więcej

Fragment recenzji koncertu w Gnieźnie:

„…Ostatni przed wakacyjną przerwą (2009r.)koncert jazzowy w auli II LO pozostawił niezapomniane wrażenia. W piątkowy wieczór przed gnieźnieńską publicznością wystąpił Jorgos Skolias, muzyk greckiego pochodzenia, którego drogi artystyczne krzyżowały się z wieloma wybitnymi postaciami polskiej sceny. W czasie prawie dwugodzinnego występu Jorgos Skolias był na scenie (a właściwie przed sceną, między stolikami dla publiczności) sam, śpiewając a cappella. Brak akompaniamentu nie przeszkodził mu jednak oczarować publiczność, która początkowo słuchała w ciszy, by potem dać się wciągnąć we wspólny śpiew i klaskanie do rytmu. Koncert zdominowały etniczne brzmienia i popis niezwykłych umiejętności muzyka. Jorgos Skolias płynnie zmieniał tonacje, sprawiając wrażenie, że śpiewa nie jedna, a więcej osób, prowadząc jakby dialog z samym sobą. Imponuje też znajomością technik wokalnych zaczerpniętych ze starodawnych chórów i tradycyjnej muzyki azjatyckiej. W czasie koncertu zaśpiewał utwory inspirowane nie tylko folkiem rodzinnej Grecji, ale również Afryki, a ponadto kilka utworów bluesowych klasyków. Część utworów pochodziła z nagrań Skoliasa z puzonistą Bronisławem Dużym….” (Głos Wielkopolski)

Wybrana dyskografia:

Krzak – „Krzak i” 1983 Witold Szczurek – „Bassspace” 1984 – Poljazz Witold Szczurek – „5555” 1985 – Poljazz Osjan – „Muzyka ciszy” 1987 Young Power – „Nam Myo Ho Renge Kyo” 1989 – Polskie Nagrania Pick up – „ To nie jest jazz” 1989 – Polskie Nagrania Young Power – „Man of Tra” nagrana w 1989r., wydana w 1991r. przez Powers Bross Records Young Power – ” Young Power” 1991 – Polskie Nagrania Duet z Radosławem Nowakowskim – “ Zulu” – Tow. Zachęty Kultury, Katowice Duet z Bronisławem Dużym – „Do It” 1999 – CD Sound Int. Theatro ( Anthymos Apostolis) 1999- „Live” – Selles Słowa. Wiersze Karola Wojtyły 2005 – Good Summer Jorgos Skolias, Bogdan Hołownia – „…tales” 2006 – ZezIvony Toruń Duet z Bronisławem Dużym – „Skolias, Duży” 2007 – ZezIvony Toruń El Greco-„Sing Cucoo” 2013 – INSPIRAFON

 

Antonis Skolias, urodzony w styczniu 1988roku.

Absolwent szkoły muzycznej pierwszego stopnia w klasie perkusji, od tamtej pory uczy się prywatnie u wielu czynnych muzyków, w tym ścisłej polskiej czołówki (Łukasz Żyta, Atma Anur, Artur Malik). Dotychczas współpracował między innymi z Jorgosem Skoliasem, Bronisławem Dużym, Grzegorzem Kapołką, Dariuszem Ziółkiem. Wraz z krakowskim zespołem Vladimirska promował na trasach koncertowych debiutancki album nagrodzony nagrodą krytyki niemieckiej. W Brojo Trio współpracował z teatrem współczesnym w Szczecinie oraz teatrem Juliusza Osterwy w Lublinie przy produkcji spektaklu „Na końcu łańcucha” . Jako miłośnik muzyki pozostaje otwarty na wszelkie nowe doświadczenia artystyczne. W szczególności interesuje go zestawienie tak zwanej starej szkoły, w muzyce rozrywkowej z elektroniką.