Jacek Korohoda

fot. Dorota Korohoda

Jacek Korohoda urodził się w Krakowie. Na gitarze gra od 30 lat, i jak twierdzi, zamierza to robić jeszcze przez kolejne trzy dekady. Tajniki nauki na instrumencie zgłębiał samodzielnie oraz pod okiem Jarka Śmietany. Sam Śmietana uważa do dziś, że Jacek był jednym z najlepszych i najbardziej pilnych uczniów z jakimi pracował. Zadebiutował na początku lat 80 w formacjach jazz-rockowych Chwila Nieuwagi (związana z Dworkiem) oraz Projekt – oba zespoły wystąpiły na najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce (Jazz Nad Odrą i Jazz Jamboree). W 1992 roku został członkiem zespołu Prowizorka Jazz Band. Grupa ta w latach 1996-1997 zwyciężała w ankiecie Jazz Top (plebiscyt czytelników pisma „Jazz Forum”), odbyła kilkaset tras koncertowych po Europie i nagrała kilka albumów. „Doszło do tego – powiedział Jacek w jednym z wywiadów – że byliśmy bardziej popularni na Zachodzie niż Polsce”. Jacek Korohoda grał też w big-bandzie Rotunda, współpracował z Adamem Kawończykiem, Markiem Grechutą (1996-2000), Jarkiem Śmietaną (Jarek Śmietana Super Group).

W latach 2003- 2008 współpracował z Włodzimierzem Korczem, z którym zarejestrował około 50 programów telewizyjnych.

Jego działalność nie ogranicza się do jazzu. Nagrywa muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizji. Przez cały czas jest aktywny jako kompozytor – dwukrotnie był laureatem ogólnopolskich konkursów kompozytorskich.

Ważnym elementem działalności Jacka Korohody jest dydaktyka. Obecnie prowadzi warsztaty nauki gry na gitarze w Dworku Białoprądnickim, jest też autorem podręcznika Gitara i ja. Nazwisko Jacka Korohody pojawiło się w wydanej niedawno Historii jazzu w Polsce Krystiana Brodackiego. Najlepszą rekomendacją najnowszego albumu Korohody są słowa samego lidera: „Staram się nie grać bełkotu. W muzyce najważniejsza jest dla mnie relacja melodii do harmonii. Wybieram takie dźwięki, które chciałbym mieć w uszach jako słuchacz muzyki” […].

Jacek Korohoda nagrał około 20 płyt, w tym 3 autorskie.

Bogdan Chmura – współpracownik miesięcznika „Jazz Forum”, autor artykułów teoretycznych, recenzji płytowych i korespondencji z festiwali jazzowych. Prowadzi zajęcia nauki gry na instrumentach klawiszowych w Dworku Białoprądnickim.

Strona Jacka Korohody: www.korohoda.eu