13 marca (piątek) 2015
Ambasada Pacyfiku
Kraków, ul. Na Gródku 4
godz. 20.00, wstęp wolny

Niteline Jazz:  Komeda i inni

Niteline Jazz to zespół grający współczesny jazz oparty o tradycyjne i nowoorleańskie rytmy i bogate brzmienia późniejszych okresów (cool, bebop a także fusion). Tradycyjnie brzmiąca sekcja rytmiczna, uniwersalny stylistycznie gitarzysta, z którym gram od ponad ćwierć wieku i ciepłe, brzmienia z instrumentu, potraktowanego w sposób, którego nie znajdziecie w żadnych nagraniach. Tym razem w programie znajdzie się sporo utworów Krzysztofa Komedy które zespół prezentuje przypominając ich oryginalny klimat.

Waldemar Gołębski – ewi
Tomasz Kobiela – gitara
Michał Rapka – kontrabas
Michał Peiker – perkusja


Rob Adams, Jazz Bar, Edynburg

Herald Scotland, 21 październik 2013

Polski jazz od dawna jest trochę jak góra lodowa. Za każdym muzykiem, który zyskał międzynarodowy rozgłos, jak trębacz Tomasz Stańko czy skrzypek Michał Urbaniak, by wymienić tylko tych dwóch, zawsze stały dziesiątki muzyków „pod powierzchnią”. Taką parą wydają się być Waldemar Gołębski i Tomasz Kobiela, grający w kwartecie Niteline odpowiednio na syntezatorze EWI i gitarze, którzy są aktywni na polskiej scenie wystarczająco długo, aby móc odnieść się do czasu, kiedy jazz w Polsce miał właśnie podziemny charakter.

Podczas pierwszego z dwóch kompletnie różnych setów, Gołębski zapowiedział tematy Thelonious Monka i Johna Coltrane’a, których polscy muzycy uczyli się z amerykańskiego radia słuchanego potajemnie. Choć gra zespołu była była równie dobra jak i aranżacje – ballada Coltrane’a Naima zagrana w ostinatowym groovie a My Favorite Things w żywym walcowym rytmie – nie pokazali tak wielu barw i nie wczuli się w te utwory tak mocno jak w drugiej części, tej z polskimi tematami.

Większość utworów w drugim secie to kompozycje bardzo płodnego kompozytora filmowego Krzysztofa Komedy, blisko związanego z Romanem Polańskim, którego tematy i sekwencje harmoniczne szczególnie zainspirowały Gołębskiego i Kobielę do poszukiwań głęboko ekspresyjnych improwizacji i niebanalnego, trafnego akomapaniamentu obu rąk Kobieli.

Basista Michał Rapka i perkusista Michał Peiker, wykazali się wrażliwością, napędzając sola Gołębskiego, który ze swojego, często niedocenianego, instrumentu uczynił narzędzie do zarówno uduchowionych fraz, jak do wyrażenia surowych emocji w ekscytującym stylu, który z pewnością zasługuje na śledzenie przyszłych dokonań Niteline.

Tłumaczenie własne, źródło: http://www.heraldscotland.com/arts-ents/film/reviews.22461949