o Niteline Jazz

NLJ

fot. Wiesio Danielec

Niteline Jazz powstał w 2010 roku z inicjatywy Waldemara Gołębskiego, Grzegorza Piećko i Anastasiosa Bolovinisa, jako zespół grający współczesny jazz będący połączeniem cool jazzu, fusion i nowoorleańskich wzorców rytmicznych. Współpraca z wieloma muzykami, spowodowała, że zespół szybko przerodził się w ośrodek twórczy – swego rodzaju szyld jednoczący różnorakie projekty.
Niektóre z nich to tylko ramy stylistyczne, wykonane tylko raz a inne uprawiane cyklicznie z pewnością doczekają się nagrań. Część koncertów miała charakter edukacyjny (np. Feelin’ Blue, czy Lady be Good ukazując różne odcienie jazzu na przykładzie wybranej epoki bądź formy muzycznej). Niteline Jazz to także cykl spotkań muzycznych, które od 2011 roku znalazły swoje stałe miejsce w Restauracji Gródek a potem w Jazz Clubie Pijarska 7 w Krakowie. W jesieni 2016 roku cykl koncertów został zamknięty.

Przez 5 lat Gośćmi Waldemara Gołębskiego bywali wybitni młodzi muzycy jazzowi tacy jak Szymon Mika czy Kajetan Galas, (którzy współpracują z projektem od początku), wspomniany Tasos Bolovinis, Grzegorz Piećko, Antonis Skolias a także starsi muzycy znani od lat z polskiej sceny jazzowej: Vitold Rek, Jacek Korohoda, Tomasz Kupiec, Tomasz Kobiela czy Ryszard Styła który z Gołębskim koncertuje pod nazwą Jazz Serenity. Niteline Jazz gościł także poetów, bardów i aktorów (Jerzy Filar, Jan Purchla, Agnieszka Grochowicz). Nie sposób wymienić wszystkich.

W 2013 roku Niteline Jazz podjął współpracę z Kwartetem Smyczkowym Quattrofonia co zaowocowało unikalnym wspólnym projektem w którym śpiewa wokalistka jazzowa Joanna Ślusarczyk.
Obecnie reaktywowany zespół koncertuje w składzie:
Waldemar Gołębski – EWI
Tomasz Kobiela – g
Michał Rapka – db
Michał Peiker – dr

 

Waldemar Gołębski, trębacz, kompozytor, aranżer, założyciel Niteline Jazz. Waldemar Gołębski gra na syntezatorze EWI 4000s (wcześniej na jedynym w P0lsce EVI 1000). Stosując wyjątkowe techniki artykulacyjne jest jedynym w swoim rodzaju muzykiem grającym na EWI w ten sposob.