13 kwietnia (sobota) 2013
Restauracja Gródek
Kraków, ul. Na Gródku 4
http://www.restauracjagrodek.com/?page_id=178
godz. 20.00, wstęp wolny

Recital Stanisława Markowskiego

Stanisław Markowski – śpiew, piano
Waldemar Gołębski – EWI 4000s

W programie m. in. poezja Kazimierza Wierzyńskiego, zaśpiewana do muzyki skomponowanej przez Stanisława Markowskiego.

Stanisław Markowski – organizator niezależnego życia fotograficznego i wydawniczego. Zbierał i ujawniał nieznane materiały fotograficzne i fonograficzne, zwłaszcza te z grudnia 1970 roku. Współtworzył i prezentował w Polsce, cieszącą się olbrzymim zainteresowaniem , wystawę „Fotografie z lat 1956, 1968, 1976, 1980…”, którą obejrzało kilkaset tysięcy osób. W podziemnym wydawnictwie PWA, wydał unikatowy na czasy Stanu Wojennego album ze zdjęciami własnymi i fotografów zaangażowanych w dokumentowanie walki narodu polskiego z reżimem komunistycznym zatytułowany „Świadectwa – Polska po 13 grudnia w fotografii”. W 1981 roku rozpoczął, we współpracy z Solidarnością, przygotowania do wielkiej wystawy mającej pokazać zniewalanie narodu polskiego przez system komunistyczny, już od lat 40-tych. Wystawa nazywać się miała „Póki my żyjemy”. Niestety, stan wojenny, w grudniu 1981, przerwał prace nad nią. Część materiałów dokumentalnych już zgromadzonych, została zniszczona przez władze stanu wojennego.

Po latach 1980 – 89 pozostało w jego archiwum kilkanaście tysięcy zdjęć, a także materiały po wielu zorganizowanych wystawach, na których prezentował nie tylko swoje zdjęcia, ale i ważne dla historii współczesnej Polski dokumenty.

Za prace tę został uhonorowany w 1988 roku Nagrodą im. Eugeniusza Lokajskiego /fotografa Powstania Warszawskiego/ przyznaną przez Stowarzyszenie Niezależnych Dziennikarzy. A za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii Związek Polskich Artystów Fotografików uhonorował go w 1977 roku medalem im. Jana Bułhaka.

W Telewizji Polskiej powstały o Markowskim 2 filmy dokumentalne : „Stworzyć wiatr” w reżyserii Mariusza Malca, emitowany w grudniu 1998 roku w cyklu „Czas na dokument”, a w lutym 2006 roku został wyemitowany film w reżyserii Aliny Czerniakowskiej „Klisze pamięci”.

Prócz fotografii, jego pasją jest muzyka. Komponuje, gra na pianinie, śpiewa.

Tworzy muzykę głównie do poezji polskiej. Szczególnie inspirują go wiersze takich petów, jak : Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Juliusz Słowacki, Krzysztof Kamil Baczyński, Leopold Staff, Stanisław Baliński, Bolesław Leśmian, Leszek Aleksander Moczulski.

Śpiewa również poezję własną.

W 1980 roku skomponował muzykę do słów wiersza Jerzego Narbutta – „Solidarni”, która stała się oficjalnym hymnem Solidarności. W 2003 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę „Tęsknota”. W listopadzie 2008 roku z okazji 90 Rocznicy Odzyskania Niepodległości ukazała się nowa jego płyta zatytułowana „Bądź wierny, idź !” Tworzy też muzykę filmową.

więcej: www.stanislawmarkowski.com