8 kwietnia (piątek) 2016
Pijarska 17 Jazz Club
Kraków, ul. Pijarska 17
godz. 20.00, wstęp wolny

Tangreen

szlagiery i tanga XX – lecia międzywojennego z Warszawy, Buenos Aires i Paryża śpiewa Karolina Kowalczyk.

W programie koncertu usłyszycie Państwo popularne tanga, milongi i walce w autorskich aranżacjach oraz kompozycje Tomasza Drabiny. Pochodzące z Argentyny i Polski zmysłowe tanga i nastrojowe milongi stanowią dla nas źródło inspiracji w tworzeniu równie ilustracyjnej
i wypełnionej emocjami muzyki. Życzymy, aby ujęcie tanga z perspektywy współbrzmienia śpiewu, skrzypiec i akordeonu, zaowocowało wędrówką w głąb Państwa osobistych muzycznych fascynacji. Oczywiście zapraszamy do tanga!

Karolina Kowalczyk – śpiew
Mateusz Pliniewicz – skrzypce
Tomasz Drabina – akordeon

0

Video:


Audio:

To ostatnia niedziela https://app.box.com/s/yeh96ro7zedhec7qa9nh 
El choclo
https://app.box.com/s/v7yic3h8ol9ojfi77hrx
Ole Guapa https://app.box.com/s/axuhixky4tdtkznqjt3g
Luz y sombra https://app.box.com/s/pfl6ckcugbgm3syexpll
Ja się boję sama spać https://app.box.com/s/kpt9qu3vll7wu5d3l4fe
Pytam zimowych gwiazd   https://app.box.com/s/6xyrauvq0fcqks8mmr6p
Festiwale tanga, w których Tangreen uczestniczył:

Jesienny Festiwal Tanga „NOSTALGIA” 2014, Kraków
Magia Tanga 2013, Brzeg
Popłyń z Tangiem 2010, Jelenia Góra
Puente del Tango 2009, Kraków
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata 2010, Polanica Zdrój
XV Festiwal Solistów i Zespołow Akordeonowych, Kotlin 2010
Weekend z Tangiem 2009, Warszawa
Puente del Tango 2008, Kraków
Karolina Kowalczyk – śpiew

Wokalistka, etnolog badający tradycyjną kulturę ludową, traktując ją jako drogowskaz we własnym życiu. Rozkochana w muzyce tradycyjnej. Śpiew, który jest wyrazem czystych emocji i autentyczności, wynika z potrzeby jej duszy. Nieprzerwanie zgłębia tajniki muzyki ludowej, śpiewu „białego”, naturalnego – szczególnie regionu Orawy (gdzie mieszka i propaguje jej piękno), Podhala i innych regionów Polski, a także folkloru Słowacji, Węgier, Rumunii i Bałkanów. Poza muzyką tradycyjną i folkową emocje swoje wyraża w szeroko rozumianej muzyce rozrywkowej – takiej, której odbiór opiera się na silnych uczuciach przekazywanych przez wykonawców, szczególnie w tangach i walcach.


Mateusz Pliniewicz

Absolwent katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie Henryka Gembalskiego. Swoje doświadczenie muzyczne zdobywał współtworząc różne projekty muzyczne począwszy od elektronicznego duetu z Nikolą Kołodziejczykiem poprzez kwintet free jazzowy „Nóż w wodzie”, który jest ukłonem w stronę muzyki Krzysztofa Komedy jak również zespoły wykonujące muzykę z pogranicza folku, rocka, tanga czy klasyki. Jest liderem zespołu jazzowego „Mateusz Pliniewicz Quartet – Warsztat Dźwięku”, który wykonuje jego autorski materiał. Występował u boku takich zespołów jak: Bernard Maseli On the Road, Dean Brown Band, Nikola Kołodziejczykiem, Tangreen, Acoustic Acrobats, Klezzmates, Szeherezada, Tryptyk Ormiański. Współpracował z teatrami: J. Słowackiego w Krakowie oraz im. St. I. Witkiewicza
w Zakopanem.


Tomasz Drabina – akordeon

Zakres jego zainteresowań muzycznych obejmuje argentyńskie i polskie tanga, paryską muzykę w stylu musette, folklor Bałkanów i Karpat, piosenkę francuską i polską, muzykę filmową oraz melodie klezmerskie. Repertuar, budowany w oparciu o powyższe gatunki i wzbogacany własnymi kompozycjami o filmowo-ilustracyjnym zabarwieniu, z satysfakcją prezentuje w recitalu „AKORDEON NA DRABINIE?”.

Miłośnikom współbrzmienia akordeonu z innymi instrumentami proponuje grupę „AVIACCORD” (wokal, saksofon, akordeon, gitara basowa, instrumenty perkusyjne), której repertuar jest oparty na etnofolku Bałkanów i Polski oraz na kompozycjach Tomasza Drabiny. Formacja „TANGREEN” (skrzypce, wokal, akordeon, instrumenty perkusyjne), inspirując się tangiem z Argentyny i z Polski, wykonuje jego tradycyjne i autorskie aranżacje a kwartet „AVIACCORD – musette” (wokal, akordeon, kontrabas, instrumenty perkusyjne) prezentuje stylową piosenkę francuską i polską XX – lecia międzywojennego. Zaczerpnięty z tradycji wielu pokoleń a oparty na oryginalnym śpiewie góralskim folklor łuku Karpat z Polski, Słowacji i Rumunii to główny nurt kapeli ludowej „SMEREK” (wokale, skrzypce, akordeon, altówka, kontrabas).

Akordeonista, kompozytor i pedagog, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Od roku 2007 tworzy i pracuje w Krakowie.