2 sierpnia (piątek) 2013
Restauracja Gródek
Kraków, ul. Na Gródku 4
Strona Restauracji Gródek
godz. 20.00, wstęp wolny

 

Urjane Kenżikajewa

Urjane Kenżikajewa – Zasłużona artystka Autonomicznej Republiki Krymu i Ukrainy. Laureatka 1 nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Francuskiej w Krakowie w 2012 roku za piosenkę „Mój Kraków”, którą specjalnie napisała na Festiwal. Ukończyła Konserwatorium w Taszkieńcie w klasie fortepianu. Obecnie wykłada muzykę na Uniwersytecie w Simferopolu, stolicy Krymu.

Jest autorką tekstów, kompozytorką i wykonawczynią pieśni w języku tatarskim, rosyjskim, ukraińskim, francuskim i polskim. Nagrała kilka płyt i dała wiele koncertów w kraju i za granicą. Sama sobie akompaniuje na fortepianie.
W repertuarze ma narodowe pieśni krymsko-tatarskie, pieśni o tragicznym losie Tatarów krymskich podczas deportacji, oraz piosenki opisujące piękno jej rodzinnej ziemi – Krymu. Znaczną część repertuaru wypełniają piosenki o miłości, które sama napisała i skomponowała. Wszystkie te utwory oraz historię przyjażni Polaków i Tatarów krymskich możemy usłyszeć na koncercie „Pieśni z Krymu”, który był wielokrotnie wykonywany przez artystkę w Polsce. Nazywana jest głosem duszy krymsko-tatarskiego narodu oraz tatarską Edith Piaf, ponieważ śpiewa piosenki z repertuaru francuskiej gwiazdy.

Gospodarz: Waldemar Gołębski – EWI

Zobacz także: Tatarska Księżniczka – Artykuł w Dzienniku Polskim o Urjane

Urjane