24 lipca (piątek) 2015
Ambasada pacyfiku
Kraków, ul. Na Gródku 4
http://ambasadapacyfiku.pl/
godz. 20.00, wstęp wolny

„Imagine Cello” czyli „Wyobraź sobie wiolonczelę”

to nowy projekt Andrzeja Andy Grabowskiego, wiolonczelisty i kompozytora, w którym słychać aż do 9 wiolonczel. Podczas gry na żywo, dźwieki naturalnej wiolonczeli są zmiksowane z multiefektami i nakładane warstwami zostają zapętlone wzajemnie, tworząc emocjonalne kompozycje z pogranicza klasyki, ambientowych brzmień, elektroniki czy też jazzu. Dodając do tego duszę artysty Andrzeja i szczyptę improwizacji tworzą niepowtarzalną i unikalną zmysłową podróż muzyczną.

Posłuchajcie: www.andygrabowski.com/music

Andry Grabowski

Andrzej „Andy” Grabowski. Wiolonczelista, kompozytor, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Zdzisława Łapińskiego. Na tej samej uczelni odbył dwuletnie studium pedagogiczne. Artysta koncertuje w kraju i zagranicą (m.in. Szwajcaria, Włochy, Japonia). Mistrz improwizacji, twórca muzyki teatralnej i filmowej. Poza działalnością muzyczną, pasją Andrzeja Grabowskiego jest lutnictwo (instrumenty smyczkowe) i fotografia.
Sam o sobie mówi skromnie, zawsze podkreślając wagę swoich słuchaczy, dla których snuje melancholijne smyczkowe opowieści:

„Choć wiolonczela jest niewątpliwie największą pasją mojego życia, nie ograniczam się jedynie do samodzielnej gry na tym przepięknym instrumencie. Z przyjemnością dzielę się swoją wiedzą i motywuję do rozwoju naturalnych technik zarówno u początkujących jak i tych doświadczonych wiolonczelistów – w tym stojących  przed najważniejszym w ich życiu dyplomowym koncertem na Akademii Muzycznej. Ci, którzy zapoznali się z moją autorską metodą nauczania jednak doskonale wiedzą, że sama technika gry jest tylko jednym z elementów potrzebnych przy tworzeniu muzyki. Kluczowe jest zrozumienie tego, że na grę składa się cała natura ludzka z wszelkimi jej aspektami. Z uwagi na holistyczny charakter tego procesu nauczania nazywam moją metodę coachingiem. 

Z równie wielką pasją i zaangażowaniem oddaję się pracom lutniczym, ustawieniom dźwięku w wiolonczelach, a także dyscypliną pokrewną do muzyki – fotografią.

Wśród wszystkich pasji mojego życia to jednak właśnie muzyka jest tą najważniejszą. Uświadomiła mi to praca nad moim najnowszym projektem Imagine Cello, dzięki któremu odnalazłem swoją ścieżkę spełnienia jako artysta-wykonawca. Co więcej, to właśnie dzięki Wam – moim słuchaczom, dzielenie się emocjami poprzez muzykę zupełnie mnie pochłonęło. W końcu odważyłem się wyjąć wszystkie – chowane do tej pory głęboko w szufladzie – projekty, opowieści o radościach i smutkach mojego życia by podzielić się nimi z publiką. Bardzo cenię sobie Wasze – często bardzo osobiste i wzruszające – reakcje, które zauważam podczas moich występów i nagrań. To piękna wymiana energii i wspólna podróż, za którą Wam dziękuję.”

Andrzej Grabowski

więcej: www.andygrabowski.com